Apustuļu darbi ir grāmata par kristīgās baznīcas sākumu un attīstību. Tā skaidri parāda, kā labās ziņas par Jēzu tika izplatītas visā pasaulē. Apustuļu darbu grāmatu ir sarakstījis tas pats cilvēks, kas sarakstījis Lūkas evaņģēliju, un tā veido Lūkas evaņģēlija turpinājumu.
Saturs
Vissvarīgākā tēma Apustuļu darbu grāmatā ir Svētā Gara darbība. Svētais Gars ir spēks, kas virza labās vēsts izplatīšanos, un spēks, kas veicina baznīcas rašanos.
Arī baznīcas attīstība ir svarīgs temats Apustuļu darbos. Lūka iesāk, aprakstīdams kristīgās baznīcas izaugsmi un attīstību Jeruzālemē. Vispirms tiek parādīts ideāls baznīcas attēls. Taču rodas arī problēmas, un draudzei jātiek galā ar vajāšanām. Tad baznīca aug ārpus Jeruzālemes, – vispirms Jūdejā un Samarijā, bet vēlāk, pateicoties Pāvilam un citiem, arī ārpus šīs teritorijas.
Ticības izplatīšanās rada citu svarīgu tēmu: attiecības starp ebreju un neebreju kristiešiem.
Apustuļu darbu grāmata beidzas ar Pāvila ieslodzījumu Romā. Ticība Jēzum ir izplatījusies līdz zemes galiem, tieši tajās vietās, kur atrodas lielvaras.
Stils
Apustuļu darbu grāmatas stils ir pietiekami noslīpēts. Viņa grāmatu priekšvārdi liecina par to, ka autoram ir pazīstama sava laika populārzinātniskā literatūra. Gan Apustuļu darbu, gan Lūkas evaņģēlija stilā saskatāmas līdzības ar grieķu-romiešu historiogrāfijas stilu.
Apustuļu darbi: uzbūve
Apustuļu darbu grāmata iesākas ar priekšvārdu un retrospektīvu apskatu (Ap.d. 1). Grāmatas turpinājums ir veidots, koncentrējoties uz divām personībām: Pēteri un Pāvilu.
Saturs īsumā
Pirmajā daļā grāmatas galvenais varonis ir Pēteris. Viņš arī sper pirmos soļus evaņģēlija sludināšanā pagāniem (Ap.d.2-14). Sākot ar 13.nodaļu, uz skatuves uznāk Pāvils. Apustuļu darbu grāmatas otrajā daļā aprakstīts, kā Pāvils ar savu misijas ceļojumu palīdzību veicināja kristietības izplatību (Ap.d.16-28).
Šīs divas lielās daļas par Pēteri un Pāvilu savieno abu apustuļu tikšanās Apustuļu darbu 15. nodaļā. Šajā nodaļā mēs lasām, ka tiek apstiprināta evaņģēlija sludināšana pagāniem un ka tā nav saistīta ar vajadzību pēc apgraizīšanas.
Uzbūve
1 | ievads |
---|---|
2-14 | evaņģēlija sludināšanas sākums neebrejiem |
15 | apustuļu tikšanās Jeruzālemē |
16-28 | Pāvila misijas ceļojumi |
Lūkas evaņģēlijs kā Apustuļu darbu pirmā daļa
Apustuļu darbi ir Lūkas evaņģēlija turpinājums. Lūkas evaņģēlijā tā autors apraksta Jēzus dzīvi, nāvi un augšāmcelšanos; Apustuļu darbos viņš stāsta par to, kā labā vēsts par Jēzu tika izplatīta visā pasaulē.
Apustuļu darbi: autors un sarakstīšanas laiks
Apustuļu darbiem un Lūkas evaņģēlijam ir viens un tas pats autors. Nav zināms, kas sarakstījis šīs grāmatas. Abas grāmatas, iespējams, uzrakstītas ap mūsu ēras 80.gadu.
Autors saskaņā ar tradīciju
Saskaņā ar baznīcas tradīciju Apustuļu darbu grāmata tika piedēvēta iemīļotajam ārstam Lūkam, kurš ieradās no Antiohijas, Sīrijā. Tradīcija balstīta uz to, ka Lūka ir pieminēts dažās Pāvila vēstulēs (Filemonam 1:24, Kolosiešiem 4:14 un Timotejam 4:11, kā arī noteiktos Apustuļu darbu fragmentos (piemēram, Apustuļu darbi 16:10 iekļauts vārdā “mēs”.
Autors saskaņā ar mūsdienu pētījumiem
Apustuļu darbi nonāca apgrozībā anonīmi un tikai vēlāk tika piedēvēti Lūkam. Pamatojoties uz šīs grāmatas tekstu, zinātnieki zina, ka autors:
- Bija hellēņu izcelsmes;
- Izskaidro hellēņu sabiedrībai ebreju kultūras detaļas;
- Ne vienmēr ir precīzi informēts par ebreju paražām un ebreju apdzīvoto teritoriju;
- Ļoti labi pārzina Vecās Derības tulkojumu grieķu valodā;
- Patīk lietot Bībeles valodu.
Tāpēc autors vienlīdz labi jūtas kā hellēņu kultūrā, tā arī ebreju kultūrā. Un tāpēc ir grūti noteikt, vai viņš bija pagāns vai ebrejs. Mēs zinām, ka viņš piederēja otrajai vai, iespējams, trešajai kristiešu paaudzei. Lūkas evaņģēlija ievadā viņš skaidri saka, ka viņš pats nav Jēzus dzīves aculiecinieks un ka viņš rakstījis atbilstoši tradīcijai (Lūkas 1:2).
Sarakstīšanas laiks
Saprotot, ka Lūkas evaņģēlija sarakstītājs ir otrās vai trešās paaudzes kristietis, bija iepazinies ar Marka evaņģēliju un zināja par Jeruzālemes krišanu mūsu ēras 70.gadā, tad viņš, iespējams, uzrakstīja Apustuļu darbus grāmatu aptuveni mūsu ēras 80. gadā. Nav skaidrs, kur šī grāmata sarakstīta. Tā varētu būt sarakstīta jebkurā vietā hellēņu pasaulē.
Apustuļu darbi: mērķa auditorija
Šis autors Apustuļu darbus visticamākais rakstīja galvenokārt kristiešiem, kam nav ebreju izcelsmes. Viņš it īpaši dara visu iespējamo, lai izskaidrotu tekstā sastopamos ebreju kultūras elementus. Turklāt viņa darbos ir saskatāmas universālisma kristietības pazīmes, kas atver durvis ikvienam.